Výstava MADONA NA VANDRU

Putovní výstava o osudu madony a oltáře z Fürstenau a Předního Cínovce.

Madona se z vandru vrací do Bohosudova

V Městské knihovně Krupka bude od října do listopadu k vidění putovní výstava Madona na vandru.

Nejen bohosudovská pieta, Svaté schody ve farním kostele v Krupce nebo slavné poutě u kaple svatého Wolfganga v Horní Krupce lákaly v minulosti věřící i zvědavce z blízkého i dalekého okolí. Významný mariánský kult, který vyrostl od konce 18. století kolem sochy Panny Marie z pozdně středověkého oltáře v nedaleké saské vsi Fürstenau, byl totiž na konci 19. století přenesen do dnes již zaniklé vsi Přední Cínovec (Vorder Zinnwald). Ta se až do druhé světové války rozkládala napůl cesty mezi Fojtovicemi a Cínovcem, než byla spolu s poutní kaplí kvůli hraničnímu pásmu zbourána. A právě krupská stopa přitom byla v osudech tohoto kultu velmi silná: nejenže byl Přední Cínovec historicky založen právě krupskými horníky, ale i nejstarší legendy vážící se k uctívané madoně jsou známy díky poutníkům z Krupky a Bohosudova, nehledě na to, že bohoslužby v kapli na Předním Cínovci zajišťovali bohosudovští jezuité.

Oltář s madonou je dnes vystaven v teplickém muzeu, ale nedávné objevy kolem kultu madony a jejího fyzického i symbolického pohybu v česko-saském prostoru daly vzniknout neobvyklé putovní výstavě Madona na vandru. Díky ní se s osudy madony a jejího kultu budou moct od 9. října do 16. listopadu seznámit i občané a návštěvníci města Krupky. Sál Městské knihovny Krupka na Mariánském náměstí bude výstavu hostit od 9. října do 16. listopadu tohoto roku. K výstavě byl vytvořen i vzdělávací program, jehož prostřednictvím se školní mládež může hravou formou seznámit jak s osudy a příběhy spojenými s oltářem a madonou, tak např. i s loňskými archeologickými vykopávkami na místě zaniklé kaple.

Česko-německá výstava Madona na vandru vznikla ve spolupráci Euroregionu Elbe-Labe, Regionálního muzea v Teplicích a města Dubí. Díky zájmu a podpoře města Krupka se nyní přesouvá do městské knihovny, kde ji bude možné navštívit ve všedních dnech od 9. října do 16. listopadu mezi 8. a 17. hodinou. 

Termín konání

9. 10. – 16. 11. 2023

Adresa

Městská knihovna Krupka
Mariánské nám. 22, Krupka

Vstupné

zdarma

Prohlédněte si fotogalerii

Autor: Lenka Navrátilová, Poslední aktualizace: 27.09.2023 07:07
Všechny události
Sdílet