DNY SVĚTOVÉHO DĚDICTVÍ 13. a 14. 9.

Oslava zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam UNESCO!

Od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO uplyne dne 6. července pět let. Významné jubileum slaví různými formami všechna partnerská města v Čechách i Sasku. Pořádají se přednášky, výstavy, společenské i kulturní akce zaměřené na hornickou tématiku. A bude se slavit i u nás v Krupce. Krupka byla v minulosti díky těžbě kvalitní cínové rudy světoznámým hornickým městem. Pojďme si společně tuto naši hornickou minulost připomenout a  pojďme společně oslavit, že se o našem městě opět ve světě ví a že je Hornická krajina Krupka světovým dědictvím. Zdař Bůh!

Rostislav Kadlec, místostarosta

Koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v pátek 13. září

Na pátek 13. září je v kostele Nanebevzetí Panny Marie připraven program pro všechny, kteří chtějí strávit příjemný večer poslechem hudby a zajímají se o krupské památky. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v samém centru památkové zóny probíhají na etapy opravy interiéru, poslední veřejná akce se zde konala v roce 2012. Po prohlídce kostela se realizační tým akce, podpořen vedením města, rozhodl, že koncert bude právě tady, aby se lidé po dlouhé době dostali dovnitř a mohli si kostel prohlédnout. Souhlasil také Milan Podolský, vedoucí žesťového kvinteta FIVE BRASS. Příprava prostor nebude jednoduchá, musí se v rámci možností vyklidit, uklidit, umýt lavice, vyčistit, co půjde. Dobrovolníci jsou, práce se nebojí, takže koncert bude! A nejen koncert. V rámci příprav se povedlo něco opravdu úžasného! Díky kontaktům pana Podolského přijeli do kostela opraváři varhan, kteří zkontrolovali jejich stav, nasadili spadlý míšek a zkonstatovali, že by se na ně dalo zahrát. A hrát se bude! Varhany nechá rozeznít absolventka teplické konzervatoře Jana Pochobradská, která přislíbila, že bude varhanními skladbami doprovázet návštěvníky při prohlídce kostela před koncertem a také na závěr programu. Město Krupka srdečně zve v pátek 13. září do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici. Otevřen bude od 16 hodin, návštěvníci si mohou za zvuku varhan prohlédnout prostory a výstavku k jeho historii. V 17 hodin vystoupí žesťové kvinteto FIVE BRASS Milana Podolského. V průběhu koncertu budou uvedeny krátké přednáškové vstupy na témata Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na Seznamu světového dědictví UNESCO, Hornická krajina Krupka a její památky a Plán oprav památek v Hornické krajině Krupka. Na úplný závěr programu opět zazní kostelní varhany. Vstupné je zdarma.

Program v parku před městským úřadem v sobotu 14. září

Dny světového dědictví v Krupce si mohou návštěvníci užít také v parku před městským úřadem. V sobotu 14. září od 10 do 17 hodin zde najdou stánky s ukázkami historických řemesel. Představí se tkadlena, svíčařka, kovář, písař a dráteník a budou se také odlévat cínové figurky a razit mince. Děti mohou soutěžit v osmi šikovnostních hrách nebo se zúčastnit soutěže Mistr starých řemesel. Atrakcí, která ještě v Krupce nebyla, bude selfiebox s různými hornickými rekvizitami a pozadím. Každý si tak bude moci zdarma pořídit fotografii na památku! Informace o Hornickém regionu Erzgebirge/Krušnohoří zprostředkují výstavní panely Karlovarského kraje a společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge. Svůj infostánek bude mít v parčíku i Město Krupka. Kdo přijde, dostane dáreček a dozví se, kam se má jít v Krupce podívat na „ty pozůstatky těžby cínu“.

VÝZVA PRO VŠECHNY HORNÍKY: POJĎTE S NÁMI DO PRŮVODU!

Zveme všechny bývalé i stále pracující horníky a důlní pracovníky do Slavnostního hornického průvodu! Vezměte si uniformu, ať už pracovní nebo slavnostní, hornické nástroje, kamarády z dolů a přijďte v sobotu 14. září ve 13 hodin k Infocentru Hornické krajiny Krupka v Husitské ulici. Buďte součástí „hornické parády“ a prezentujte spolu s námi hornickou tradici! Účast v průvodu nahlašte prosím na tel. čísle: 607 118 362 (pondělí až pátek od 8 do 15 hodin) nebo emailu lenka.navratilova@mukrupka.cz

 

 

Termín konání

13. a 14. září

Vstupné

zdarma

Kontakty

417803131
lenka.navratilova@mukrupka.cz
www.krupka-mesto.cz

Soubory ke stažení

Prohlédněte si fotogalerii

Autor: Lenka Navrátilová, Poslední aktualizace: 10.07.2024 12:07
Všechny události
Sdílet