Výročí 5 let světového dědictví

Hornická krajina Krupka je již 5 let součástí památky Světového dědictví UNESCO.

Je to právě 5 let od chvíle, kdy byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří zapsán na světový Seznam kulturních a přírodních památek UNESCO. Stalo se tak během zasedání Výboru UNESCO v ázerbájdžánském Baku 6. července 2019. Vybrané hornické lokality v Krušných horách na české i německé straně se tak staly součástí světového dědictví celého lidstva. Celkem bylo zapsáno 17 saských a 5 českých tzv. komponent. Jednalo se o první úspěšně zapsanou mezistátní nominaci České republiky. V Čechách se součástí světového dědictví stala také Hornická krajina Krupka. Vedle hornických památek Krupky byly zapsány také Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy–Boží Dar–Horní Blatná, Rudá věž smrti a Hornická krajina Mědník. Společně tyto vybrané lokality se svými památkami dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě. Zapsané hornické regiony se svými památkami v české i saské části tvoří jeden nedílný celek.

V průběhu letních měsíců se konají oslavy tohoto významného výročí napříč celým Hornickým regionem Erzgebirge/Krušnohoří. Na německé straně se hlavní oslavy konaly přesně 5 let od zápisu 6. července ve Freibergu, a to také za účasti zástupců české strany. V Krupce si toto významné výročí připomeneme 13. a 14. září, kdy v našem městě proběhnou Dny světového dědictví v Krupce 2024. Symbolicky se tak uzavře série oslav a kulturních akcí, které budou u této příležitosti probíhat v celých Krušných horách. Na fotografiích oslavy ve Freibergu, PaedDr. Kadlec se účastnil za Město Krupka.

Rostislav Kadlec, místostarosta

Datum vytvoření