Proč jsou zavřené krupské kostely?

Protože se opravují... Informace o probíhajících opravách v sakrálních památkách města Krupka.

V majetku Města Krupka jsou, kromě baziliky Panny Marie Sedmibolestné, kterou spravuje litoměřická diecéze a pravoslavného kostela sv. Václava, všechny církevní památky. O většině z nich jsme v Radnici psali. Pravidelně vycházejí články o jejich historii i o probíhajících nebo chystaných opravách. V přehledu najdete aktuální informace o krupských kostelech na letošní rok.

Kostel sv. Anny na Libušíně

Hřbitovní kostel sv. Anny na Libušíně bude i letos možné navštívit od května do konce září vždy v pátky od 13 do 17 hodin a o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. Průvodcem je zde Klaus Thuma. V minulých letech nechalo Město Krupka opravit střechu, fasádu, ohradní zeď, zrenovovat mříž i bránu a postavit plot. V interiéru byla zrestaurována freska Martina Luthera. Letošní rok bude dokončena oprava jižní části ohradní zdi a proveden nátěr střechy. Nadále probíhá postupné restaurování dřevěné kruchty a v plánu je také revitalizace hřbitovní zahrady.

Kostel sv. Ducha v dolní části Husitské ulice

Původně špitální kostel sv. Ducha je veřejnosti nepřístupný. Byla opravena fasáda a vyčištěn interiér. V plánu je oprava schodiště a vnitřních prostor. Vybavení kostela se nedochovalo, proto je uvnitř prázdný. S partnery ze Saska probíhají jednání o možném využití kostela v rámci Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici

Opravy probíhají také v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Již dříve byla pořízena nová střecha a mozaiková okna, zrenovovaly se sochy souboru Ecce homo. Vloni bylo dokončeno několikaleté restaurování unikátního kazetového stropu. Od roku 2016 se pracuje na postupném odkrývání a restaurování nástěnných maleb, které bude pokračovat i letos. V plánu jsou další opravy interiéru i exteriéru kostela (např. oprava přístupových schodů), na které se zpracovává projektová dokumentace.  Kostel byl zařazen do programu akce Dny světového dědictví v Krupce 2024, o které se více dozvíte v květnu, kdy odstartuje propagační kampaň.

Kaple sv. Wolfganga na Komáří vížce

Kaplička byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2000. Letošní rok bude po dlouhé době uzavřena a to z důvodu celkové opravy. Potřebuje novou střechu, omítky a opěrnou zídku. Práce by měly být dokončeny na podzim 2024. V plánu je také nová venkovní infotabule i výzdoba kaple a v jednání znovuobnovení tradičního setkání přátel z obou stran hranice, které  v minulých letech pořádala města Krupka a Geising a jejich farnosti pod názvem Den sousedství.

Kompletní oprava čeká také kaple sv. Františka v Soběchlebech a  Božího hrobu na bohosudovské Kalvárii. Projektová dokumentace je už hotová a v současné době probíhá výběr dodavatele stavebních prací.

Opravy na církevních památkách se realizují v etapách, Město Krupka je financuje z dotací programů ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj a Ústeckého kraje. K projektům se vždy vyjadřují i pracovníci úřadů památkové péče.

Autor: Lenka Navrátilová, Poslední aktualizace: 15.04.2024 13:11