KRUPKA

Jen pár kilometrů od lázní Teplice, pod strmými svahy východních Krušných hor se rozkládá Krupka. Současné město s 13 011 obyvateli o katastrální rozloze 4 687 ha tvoří jedenáct částí, dříve samostatných obcí: Krupka, Bohosudov, Vrchoslav, Maršov, Unčín, Soběchleby, Nové Modlany a horské Fojtovice, Habartice, Mohelnice a Horní Krupka.

Těžba cínu a poutní tradice

Vznik a sláva původního hornického městečka Krupka jsou spjaty s těžbou cínové rudy a jejím dalším zpracováním. Proslulost Bohosudova se váže ke stavbě kostela Panny Marie Sedmibolestné, který se stal významným mariánským poutním místem. Obce Maršov, Unčín a Soběchleby byly součástí kyšpersko-chlumeckého panství, kterému vévodil hrad Kyšperk neboli Supí hrad. Původně zemědělská Vrchoslav se s objevem ložisek hnědého uhlí stala domovem horníků a dělnickou kolonií bývaly také Nové Modlany. V horských obcích docházeli obyvatelé do dolů a úpraven cínové rudy, hospodařili, živili se kácením stromů, domácí výrobou slaměnných předmětů anebo podnikali v pohostinství. 

Krupka je městem památek. Najdete zde 35 kulturních památek a jednu národní kulturní památku, kterou je barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Historické jádro Krupky, Husitská ulice s kostely sv. Václava, sv. Ducha a Nanebevzetí Panny Marie, bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Její součástí je hrad Krupka nebo nedaleký kostelík sv. Anny. Městská památková zóna patří do Hornické krajiny Krupka, která byla roku 2019 jako komponenta Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Poslední aktualizace: 12.04.2024 12:39
Všechny informace
Sdílet