KRUPKA

Jen pár kilometrů od lázní Teplice, pod strmými svahy východních Krušných hor se rozkládá Krupka. Současné město s 13 011 obyvateli o katastrální rozloze 4 687 ha tvoří jedenáct částí, dříve samostatných obcí: Krupka, Bohosudov, Vrchoslav, Maršov, Unčín, Soběchleby, Nové Modlany a horské Fojtovice, Habartice, Mohelnice a Horní Krupka.

Těžba cínu a poutní tradice

Vznik a sláva původního hornického městečka Krupka jsou spjaty s těžbou cínové rudy a jejím dalším zpracováním. Proslulost Bohosudova se váže ke stavbě kostela Panny Marie Sedmibolestné, který se stal významným mariánským poutním místem. Obce Maršov, Unčín a Soběchleby byly součástí kyšpersko-chlumeckého panství, kterému vévodil hrad Kyšperk neboli Supí hrad. Původně zemědělská Vrchoslav se s objevem ložisek hnědého uhlí stala domovem horníků a dělnickou kolonií bývaly také Nové Modlany. V horských obcích docházeli obyvatelé do dolů a úpraven cínové rudy, hospodařili, živili se kácením stromů, domácí výrobou slaměnných předmětů anebo podnikali v pohostinství. 

Krupka je městem památek. Najdete zde 35 kulturních památek a jednu národní kulturní památku, kterou je barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Historické jádro Krupky, Husitská ulice s kostely sv. Václava, sv. Ducha a Nanebevzetí Panny Marie, bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Její součástí je hrad Krupka nebo nedaleký kostelík sv. Anny. Městská památková zóna patří do Hornické krajiny Krupka, která byla roku 2019 jako komponenta Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Tip na výlet

Vážení návštěvníci,

v centru města na Mariánském náměstí obdivujte baroko v bazilice Panny Marie Sedmibolestné, proslulém poutním místě se zázračným uzdravujícím pramenem. Středověkou romantiku si užijte na hradě Krupka, počkejte si na místní strašidlo a čekání si zkraťte příjemným posezením ve zdejší restauraci. Z hradeb potěště oko výhledem na čtvrť Libušín s kostelem sv. Anny a pak již shlédněte do Husitské ulice, městské památkové zóny, kde upoutá kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí, kostel sv. Ducha a socha sv. Františka Xaverského, patrona Krupky. Do programu si zařaďte návštěvu hasičského muzea, mají tu historické stříkačky a spoustu zajímavostí. V Infocentru Hornické krajiny Krupka si vyslechněte vše o městě a jeho slavné hornické historii a po stopách horníků se vydejte do hlubin země v prohlídkové štole Starý Martin, kde se po staletí dobýval cín. Neváhejte a splňte si tam přání u pramene štěstí! Určitě si nenechte ujít vyhlídkovou jízdu lanovkou z centra Krupky-Bohosudova na Komáří vížku, ráje turistů a cyklistů, kde najdete nejenom občerstvení, ale i poučení a útěchu a to v kapli sv. Wolfganga. A ještě něco, krupská lanová dráha je jediná svého druhu na světě, takže jeďte, vyfoťte se a pochlubte se!

Poslední aktualizace: 21.07.2022 10:59
Všechny informace
Sdílet